Home » Uncategorized » Mātes diena

Mātes diena

Mātes jeb Māmiņas diena ir starptautiski svētki par godu māmiņām, kas Latvijā tiek svinēti otrajā maija svētdienā. Šajā dienā apsveikumus saņem māmiņas, atšķirībā no starptautiskās sieviešu dienas 8.marta, kad tiek sveiktas arī tās sievietes, kurām nav bērnu.

Mātes diena dažādās valstīs tiek svinēta atšķirīgos datumos. Arī Igaunijā Mātes diena tiek svinēta maija otrajā svētdienā, bet, piemēram, Lietuvā tā tiek atzīmēta maija pirmajā svētdienā.

Pirmo reizi mūsdienu Mātes diena maija otrajā svētdienā tika svinēta 1908. gadā ASV, kad svētdienas skolas skolotāja Anna Rīsa Džārvisa no Rietumvirdžīnijas par godu savai mātei rīkoja baznīcu dievkalpojumus. Taču arī Latvijā  senāk tika godinātas mātes, jo mūsu tradicionālajā kultūrā tādu ir daudz – Meža māte, Zemes māte, Vēja māte. Latvijā šo dienu sāka svinēt 1922. gadā.

Latvijā Mātes diena tiek svinēta līdzīgi kā citviet pasaulē, proti, apsveicot savas māmiņas un pavadot ar tām kopā laiku. Pats būtiskākais ir  pateikties par dzīvības došanu, auklēšanu un audzināšanu. Tā kā Mātes diena nemainīgi iekrīt svētdienā, ikviens var atrast un veltīt laiku savām mammām, neattaisnojoties ar darbiem un mūžīgo laika trūkumu. Īpaši savas māmiņas apsveic bērni, zīmējot tām zīmējumus un rakstot mīļas vēstules. Neskatoties uz to, ka Mātes diena vairākumā gadījumu tiek svinēta ģimenes lokā, tai par godu tiek rīkoti kultūras pasākumi, kurus var apmeklēt ikviens interesents, bet kas ir īpaši vērsti uz māmiņu auditoriju. Pasākumi tiek rīkoti arī bērnudārzos un skolās.

IMG-20190515-WA0000

Sk. A. Līdaciņa un Skolēnu dome

Arī  Strautiņu pamatskolā 10.maijā notika Mātes dienas pasākums, koncerts. Katru skolēnu māmiņas un vecmāmiņas tika laipni aicinātas uz svētku dienu, lai bērni parādītu savus tikumus un labos darbus. Šogad pasākumu rīkoja skolas dome – skolotāja Antra Līdaciņa ar saviem palīgiem. Pasākums tik tiešām bija jauks, ar pamatmotīvu – A.Sakses pasaku “Jasmīns” Bērni dziedāja, skaitīja dzejoļus, rādīja teātri un pats galvenais apsveica savas mīļās māmiņas, vecmāmiņas.  Vizuālās mākslas stundas laikā veidoja, zīmēja apsveikumus, ierakstīja ko iepriecinošu. Noslēgumā katrs tika aicināts aplūkot meiteņu un zēnu darbus mājturības klasē. Adīšana, šūšana, izšūšana, kokapstrāde. Zinu, ka māmiņas lepojas ar saviem bērniem un bija priecīgas ierasties, noklausīties koncertu, apskatīt darbiņus, satikt skolotājus.

Renāte Nikolajenko 7.klase